укр рус eng

01021, Україна, м. Київ
вул. Інститутська 24/7, 8-й під'їзд, офіс 84
Тел.: +380 44 585 3484, тел./факс: +380 44 585 3481

Новини та Публікації

Публікації

Утеплення будинку. Як зробити правильно?

Процедура утеплення будинку (його частини) у місті Києві 

Практика і теорія абсолютно різні речі, - це стосується навіть такого кропіткого питання, як утеплення фасадної частини будинку.

Після того, як Ви прийняли рішення щодо утеплення частини фасаду Вашого будинку, необхідно погодити це питання з житлово-будівельним кооперативом. Зважаючи на той факт, що будинок є кооперативним, то доречно застосувати положення Закону України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» (надалі – Закон), а саме ч. 1 ст. 5, яка говорить про те, що спільне майно багатоквартирного будинку є спільною сумісною власністю співвласників.

Щоб мати чітке уявлення, яке саме майно є спільною сумісною власністю звернемося до того ж самого Закону, п. 6 ч. 1 ст. 1, якого дає чітке визначення даному поняттю - це приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія.

Виходячи з вищезазначеного положення, фасад будинку є несучою конструкцією будинку та є спільним майном його співвласників, тобто, окремий співвласник не може самостійно його змінювати лише по своєму бажанню.

Окрім того, відповідно до п. 8.14 ДБН В.3.2-2-2009 «Житлові будинки. Реконструкція та капітальний ремонт», при проектуванні реконструкції житлових будинків допускається зміна їх фасадів, яка повинна носити системний характер, єдиний для всього будинку, а також улаштування вхідних груп до вбудованих (прибудованих) приміщень тільки за архітектурно-планувальними завданнями. Тому, для того щоб уникнути неприємних наслідків зі сторони співвласників будинку, які будуть цілком законними, необхідно, як мінімум донести до їхнього відома про Ваше бажання утеплити фасад та отримати згоду від них на виконання цих дій.

В цій ситуації незайвим буде також звернути увагу на положення п. п. 1, 5 ч. 2 ст. 10 Закону, які зазначають, що співвласники приймають рішення щодо розпорядження спільним майном багатоквартирного будинку, встановлення, зміну та скасування обмежень щодо користування ним, а також проведення поточного і капітального ремонтів, реконструкції, реставрації, технічного переоснащення спільного майна багатоквартирного будинку та визначення підрядників для виконання таких робіт.

Після того, як Ви пройдете процедуру отримання дозволу від зборів співвласників на утеплення фасаду необхідно звернутися до Головного управління контролю за благоустроєм міста Києва для отримання дозволу (ордеру) на тимчасове порушення благоустрою про, що зазначено у розділі 15 Рішення КМДА  від 25 грудня 2008 року Про правила благоустрою міста Києва, котрим регламентується проведення робіт з утеплення фасадів будинків (надалі – Правила).

Зокрема, п. 3.2.8 Правил чітко вказує на те, що відповідальні особи підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, юридичні та фізичні особи, що використовують будинки і споруди та приміщення в них на законних підставах, зобов'язані змінювати зовнішній вигляд фасадів будівель та споруд тільки на підставі затверджених у встановленому порядку проектів та за умови отримання дозволу (ордера) на тимчасове порушення благоустрою території у зв'язку з виконанням відповідних робіт у Головному управлінні контролю за благоустроєм міста Києва.

Перелік дозвільних документів на утеплення фасаду будинку регулюється Рішенням Київради від 27 листопада 2003 року №220/1094 Про затвердження Порядку утримання, ремонту, реконструкції, реставрації фасадів будинків та споруд на території міста Києва (надалі – Рішення). Відповідно до цього Рішення, утеплення фасаду можна віднести до категорії  реконструкції фасаду, – тобто це комплекс заходів, спрямованих на підвищення експлуатаційних теплотехнічних та інших показників. 

Якщо Ви маєте бажання здійснити реконструкцію фасаду, а саме його утеплення, то необхідно буде надати проектну документацію будинку та врахувати той факт, що все повинно бути у відповідності до паспорту фасаду.

Відповідно до Рішення КМДА, а саме п. 4.3. фасади усіх без винятку будинків і споруд підлягають паспортизації. 

Проектна документація на проведення робіт виконується на замовлення замовника та погоджується у Головному управлінні містобудування, архітектури та дизайну міського середовища виконавчого органу КМДА, а затверджується ця документація Замовником. Вимоги щодо утеплення фасадів регулюються також положенням п. 5.4. Рішення Київради, яким передбачається пакет вихідних даних на проектування відповідно до обсягу передбачених робіт по реставрації фасаду будинку.

Отже, перед тим, як одноособово приймати рішення відносно реконструкції фасаду багатоповерхового будинку, зверніться спочатку до співвласників та отримайте їхню згоду, адже те на що Ви посягаєте є спільною сумісною власністю всіх співмешканців, а юридичними наслідками такого порушення може стати поява в інших співвласників цілком законного права вимагати демонтажу відповідних утеплюючих конструкцій з фасаду спільного будинку, у тому числі в судовому порядку, адже зовнішній вигляд та інтер’єр будинку в якому ми проживаємо відіграють далеко не останню роль у нашому спільному житті.

 

А. Малецька 

29.05.2017